www.Bigoo.ws www.Bigoo.ws www.Bigoo.ws www.Bigoo.ws www.Bigoo.ws www.Bigoo.ws www.Bigoo.ws

Glittery texts by bigoo.ws

>

The Dog's

28.10.2006., subota

Maltezer

E ljudi! Hvala na komentarima... Evo pišem o maltezerima,pošto me je mislim da Lucija(hiphop i r'n'b)
zamolila...Pa evo:
Image Hosted by ImageShack.us
POVIJEST
Maltezer se smatra jednom od najljepših pasmina u FCI grupi IX odnosno grupi pasa za pratnju, a također je poznat kao jedna od najstarijih pasmina na svijetu. Charles Darwin ga smješta u razdoblje 6000 godina p.K. Prva slika maltezera potječe iz Egipta, točnije grada Fayum, a povjesničari je smještaju u razdobje između 600 i 300 godina p.K. Postoje razne kinološke špekulacije o tome od kojih pasmina je nastao pa postoje dvije teorije o njegovom nastanku :Jedna je da je nastao od psa sličnom špicu koji se u to vrijeme koristio kao lovna pasmina u šumskim područjima južne Europe. Navodno je pasmina tada putem nomadskih plemena prenesena do Mediterana, a kasnije i na Daleki Istok.
Druga teorija o nastanku tvrdi da maltezer nosi gentski materijal tibetanske pasmine Lhasa Apso, pudle i španijela. Nadalje postoje i dvojbe oko točnog mjesta nastanka pasmine pa se uz Maltu (po kojoj danas i nosi ime) koja je u to doba bila važno trgovačko središte Europe čak spominje i naš otok Mljet čije je latinsko ime „Melitae“. Naime na jednoj rimskoj vazi nađena je slika psa koji vrlo nalikuje maltezeru, a ispod nje piše „canis melitaeus“ što bi u prijevodu značilo mljetski pas.
Talijani međutim prvi standardiziraju ovu pasminu, pa je službena zemlja porijekla pasmine Italija.
Publius, rimski guverner na Malti koji je živio u vrijeme apostola Pavla, toliko je volio svoju maltezericu Issu da je o njoj pisao pjesme i ona ulazi u povijest kao najpoznatiji i najopjevaniji maltezer.
Maltezera su Križari, vraćajući se sa svojih pohoda, donjeli u Englesku u doba vladavine Henrika VIII.
Samo neki od poznatih povijesnih ličnosti koji su imali maltezera su : Rimski car Klaudije, Mary kraljica od Škotske, kraljica Elizabeta I., Kraljica Viktorija, Josephine Bonaparte, Marija Antoaneta i drugi.
Zanimljivo je da su stari Egipćani i istočnjački vladari maltezera smještali uz gospođe koje su im služile i živjele u haremima. Čak je postojalo vjerovanje da maltezer posjeduje nad naravne moći pa ga se smještalo uz uzglavlje bolesnika u nadi da će baš on donjeti ozdravljenje. Od relativno mračnih početaka, duga povijest ove prekrasne pasmine proteže se od najranijih civilizacija Grčke, Rima i Egipta, kroz kraljevske dvorove Srednjeg vijeka i Renesanse do današnjeg dana kada maltezera također smatraju „aristokratom u psećem svijetu“!!!
STANDARD PASMINE
Postoje 3 glavna standarda pasmine i njihove se verzije koriste širom svijeta u kinološkom ocjenjivanju maltezera:
1. UK Kennel Club standard (KUSA standard)
KARAKTERISTIKE UK Kennel Club standard KC (KUSA)
VELIČINA (visina i težina) 2,95 kg - 4,1 kg / 25,4 cm
ZAGRIZ kompletno škarasti
PIGMENTACIJA Crni : obrub oko očiju, jastučići na šapama, usne, nos, rektalni otvor
DLAKA ravna, svilena, nikada "vunasta", obavezno bez podlake
OČI Ovalne, tamno smeđe, ne smiju biti izbuljene
GLAVA Stop smješten centralno na lubanji između ušiju, dobro definiran stop
2. American Kennel Club standard
KARAKTERISTIKE American Kennel Club standard (AKC)
VELIČINA (visina i težina)3,175 kg (7 lbs); poželjno : 1,81 - 2,72 kg (4-6 lbs)
ZAGRIZ diskretno škarasti
PIGMENTACIJA Sve isto kao i kod KC nije propisan crni rektalni otvor
DLAKA duga, ravna, svilena, bijela, dozvoljena svijetla boja limuna
OČI okrugle i tamne
GLAVA U odnosu na cjelokupne proporcije srednje dužine, srednje izrađen stop
3. FCI standard
KARAKTERISTIKE Federation Cinogique Interantionale (FCI)
VELIČINA (visina i težina) M : 21 - 25 cm ; F : 20 - 23 cm 2,99 kg - 3,62 kg (6,6 - 8,8 lbs)
ZAGRIZ potpuno škarasti
PIGMENTACIJA Sve isto kao i kod KC, crni nokti
DLAKA duga, sjajna,svilena, bez podlake, diskvalifikacijska greška je dlaka pod utjecajem elektriciteta
OČI oblik bi trebao težiti skoro kružnici, crni obrub oko očiju
GLAVA stop praktički pod kutem od 90 stupnjeva, 6/11 od visine grebena
EVO SLIKICE:
Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

- 17:02 - Zalaj,reži,cvili! (31) - Troši tintu,a nemoj! - #

27.10.2006., petak

Papillon

Bokić svima! Tnx na komentarima. I... Evo mene napokon! Oprostite mi svi što me dugo nije bilo i što vam nisam komentirala,ali nemam baš vremena. Ali evo,sad sam našla vremena za napisati post.
U komentarima sam vidjela da me jedna cura,mislim Lana zamolila da napišem post o preslatkim Papillonima jer i ona ima jednog. A ja drage volje sada idem pisati nešto o tim malim,slatkim i dosta rijetkim psićima!
Image Hosted by ImageShack.us
To je srdačan mali španijel (kontinentalni - ne potječe iz Engleske), bogato odlakan, elegantan sa živahnim kretanjem. Uši podsjećaju na krila leptira, a drži ih uspravno i uvijek u istom položaju. Varijetet ovješenih ušiju naziva se falen (phalene). Rep je visoko postavljen, jako pokretljiv i bogato ukrašen dlakom. Tijelo se skoro izgubi u gustoj, dugoj, lagano valovitoj i mekanoj dlaci. Boja - od crne do limunsko žute. Može biti i dvobojan (bijela i smeđa) ili čak trobojan. Visina - do 25 cm, težina - ispod 4 kg. Papillon je jako pametan, po prirodi zdrav i može doživjeti do 17 godina.Papillon je stara rasa koja potječe iz Nizozemske i Francuske. Njeni preci su nacrtani već na Tizianovim slikama. Leptiraste uši nastale su potkraj prošlog stoljeća. Srdačan je pas, lukavog i ukrasnog izgleda. Unatoč malenoj veličini, odlučan je, hrabar i jako oprezan. Članove obitelji bezgranično voli, privržen im je i vrlo se rado igra. Pravi je pas za pratnju kojeg možemo imati i u najmanjem stanu. Voli kretanje, što ne znači da s njim moramo ići na duge šetnje. Lijepo krzno treba redovito i pažljivo njegovati i čistiti. Potrebno mu je malo hrane, ali mora biti kvalitetna. Papillonu je jako sličan kontinentalni patuljasti španijel - phalene (vještica), koji ima viseće uši i smatraju ga papillonovim pretkom. Oba su psa iznimno draga i privržena.
I EVO MALO SLIKA:
Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us
- 14:51 - Zalaj,reži,cvili! (18) - Troši tintu,a nemoj! - #

05.10.2006., četvrtak

Hrvatski ovčar (croatian sheep dog)

Bokić svima! Hvala svima na komentarima i na glasanju... vjerojatno ću izbrisati "blogek bezveze"... A evo sada postić o Hrvatskim ovčarima za "Frendica of animals"...
Image Hosted by ImageShack.us
Ovo je hrvatska autohtona pasmina i potječe od pasa koje su Hrvati doveli sa sobom migrirajući u ove krajeve. Ti se psi neprekidno uzgajaju u Hrvatskoj, najviše u plodonosnim ravnicama Slavonije, od tih dana do danas.
Hrvatski ovčar je pažljiv, radišan, žustar i inteligentan pas velike energije i sa snažnom potrebom za ljudskim društvom. Izdržljiv je, otporan na bolesti te skroman u pogledu hrane i držanja. Posjeduje dobro razvijen ovčarski nagon te je odličan pas čuvar.
Ova pasmina je na donjoj granici srednje visine i osnovna boja joj je uvijek crna. Karakteristika joj je kratka dlaka na nogama i glavi, koja je ponešto nalik na lisičju. Dlaka na ostatku tijela je duža, valovita do kovrčava. Visina u grebenu u oba spola je između 40 i 50 cm, a duljina tijela premašuje visinu za oko 10%. Danas su neki psi i viši; možda zbog bolje ishrane i lakšeg života - narastu do svog punog genetskog potencijala.
Tradicionalno, rep se kupira vrlo kratko, a nekupiran, zavinut je, više ili manje, psu na leđa.
Hrvatski je ovčar okretan, brižan i skroman pastirski pas, do samouništenja odan svom vlasniku, srčan i hrabar te pouzdan. Pravi je gospodar svog stada, često trči i preko leđa ovaca kako bi što prije došao na mjesto intervencije. Pasmina također posjeduje nasljednu predispoziciju za rad s krupnom stokom. Neustrašiv u svom radu s govedima, hrabro kroti i vraća svako odbjeglo grlo, slušajući svaku zapovijed pastira. Neki stočari tvrde da njihovi psi znaju po imenu i mogu izdvojiti određeno grlo, ako oni samo izuste njeno ime. Kada tjera goveda, ovaj mali pas baca se s velikom hrabrošću i na najopasnijeg bika te ustraje u njegovom kroćenju.
U prošlosti, hrvatski ovčari često su bili korišteni za tjeranje krda svinja u jesen na "žirovanje" u šume, a također, u nekim dokumentima piše da je ova svestrana pasmina bila korištena prilikom rada s konjima iz đakovačkih štala.
Hrvatski ovčar može i tjerati i okupljati stoku, a ovisno o porijeklu (izložbene ili radne linije) varira i njegova želja za radom. U radu sa stadom možda nastupa sirovije i oštrije od nekih drugih ovčarskih pasmina, ali je vrlo učinkovit. Zna i ugristi grlo, ali rijetko će pritom napraviti neku štetu. Ipak, zahtjeva čvrst i dosljedan odgoj, a ta ponekad prevelika oštrina lako se ispravlja vježbanjem.
Psi ove pasmine su vrlo temperamentni i mogu puno lajati tijekom rane faze školovanja, no s iskustvom lajat će samo u pravo vrijeme - te najčešće kad rade sa stokom u ograđenom prostoru, dvorištu. Ovi psi obično slušaju samo jednu osobu i potrebno je neko vrijeme da bi čak i vrhunski radni pas počeo raditi za novog vlasnika. Ako se ne socijalizira u ranoj mladosti, može biti jako nepovjerljiv.
Hrvatski ovčari se lako odgajaju, ali kao kućni ljubimci bez ikakva posla mogu postati vrlo lajavi pa čak i problematični. Ipak, to je lako poučljiva pasmina i shvaća brzo svoj zadatak, koji obavlja s užitkom.
S oko 3 do 4 mjeseca starosti pastir uzima štene sa sobom na pašu. Obično, uz iskusnog psa, štene ući svoj posao i za isti je sposobno već s 6 mjeseci.
Prema mom iskustvu, hrvatski ovčari najčešće se koriste da okrenu stado u željenom smjeru te da istjeraju stado iz usjeva, ali će također lako vratiti odbjeglo grlo i pomoći u oboru prilikom odvajanja grla. Na zapovijed glasom, rukom ili štapom pa čak samo na znak glavom pas će spremno hitati na zadatak.
Kad ne radi, pas je uvijek gospodaru za petama, čeka slijedeću zapovijed. Često gleda pastira u oči kao da kaže: "A što ću sad?" Dok ovce preživaju, leži pored pastira ili na suprotnoj strani stada.
Danas, sve manje hrvatskih ovčara radi sa stokom u rodnoj Slavoniji, jer su pašnjaci zamijenjeni usjevima, a stoka je zavezana u stajama. Budućnost pasmine ipak ne bi trebala biti previše loša, jer se sve više koristi u drugim krajevima Hrvatske.
EVO I MALO SLIKICA:
Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us
- 21:34 - Zalaj,reži,cvili! (40) - Troši tintu,a nemoj! - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< listopad, 2006 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Linkovi

Opis bloga

Psići

Slike od nekih vrsta pasa


Cursors